Třeboňsko

Třeboňsko v zajímavých číslech

 • Rozloha krajiny Třeboňska je cca 700 km².
 • Třeboňsko bylo v roce 1977 zařazeno mezi biosférické rezervace UNESCO v rámci programu Člověk a biosféra a poté, a v roce 1979 byla vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí.
 • Nejcennější části Třeboňska jsou chráněny v 31 přírodních rezervacích a památkách. Z toho jsou 4 v nejvyšší kategorii národní přírodní rezervace, dále zde existují 2 národní přírodní památky, 18 přírodních rezervací a 6 přírodních památek.
 • Najdete zde četná rašeliniště, některá z nich jsou i přístupná veřejnosti. Např. rašeliniště Červené Blato.
 • Protože je Třeboňsko vodní říší, mají zde svá hnízdiště i ptáci. Těch se zde nachází cca 280 druhů, např. orel mořský. Vzácným druhem je chráněná vydra říční.
 • Na území CHKO Třeboňsko je vyhlášeno celkem 231 památných stromů (216 dubů, 12 lip, 1 buk, 1 jilm a 1 hrušeň).

Největší rybníky Třeboňska

Třeboňsko je krajem stovky rybníků. Vždyť zde najdete i největší český rybník Rožmberk. Každoročně probíhají v podzimních měsících výlovy vybraných rybníků, které jsou určeny pro veřejnost.


Podzimní výlovy rybníků

 

Rybník Rozloha
1. Rožmberk 647 ha
2. Horusický 438 ha
3. Dvořiště 387 ha
4. Velký Tisý 313 ha
5. Záblatský 310 ha
6. Staňkovský 272 ha
7. Svět 214 ha
8. Koclířov 202 ha
9. Bošilecký 200 ha
10. Opatovický 165 ha

 

Na Třeboňsku jsou dvě významné rybniční soustavy. Jednotlivé rybníky jsou děleny pouze hrázemi, po který se můžete projít a vidět opravdu krásný pohled.

 • Chlumeckou rybniční soustavu tvoří rybníky s názvy Podsedek, Starý Hospodář, Žofinka, Výtopa a další.
  • Najdete zd přírodní rezervace Staré jezero a národní přírodní památku Vizír.
  • V bezprostřední blízkosti se nachází také revír pro sportovní rybolov na rybníce Nový Kanclíř.
 • Nadějskou rybniční soustavu tvoří rybníky s názvy Víra, Láska, Naděje, Skutek, Dobrá vůle a další. Mezi rybníky prochází cyklotrasa. Hráze rybníků jsou dobře přístupné i pro pěší turistiku.

 

Historické památky Třeboňska

Nejvýznamnější památky Třeboňska najdete vě městě Třeboň, v jeho centru. Jsou to Státní zámek Třeboň, areál augustiánského kláštera s kostelem Panny Marie Královny a sv. Jiljí, malebné třeboňské náměstí s renesančními a barokními domy či městské brány. Podrobné informace jsem pro

Vás připravili zde

Další historické památky se nacházejí ve obcích a vesničkách na Třeboňsku. Jde předvším o kostelíky, statky a usedlosti.

Např. vesničky Ponědrážka, Lutová, Kojákovice, Bošilec mají chráněné vesnické zóny. V obci Kojákovice najdete zajímavé venkovské muzeum, věnované tradičním jihočeským řemeslům a emigraci do USA.

Velkou zajímavostí je Buškův hamr, který patří k nejstarším technickým památkám v Čechách. Už ve 14. století na jeho místě stával kostní mlýn, který byl zařízením velice užitečný, protože z kostí připravoval surovinu pro trhovosvinenské mydláře.

 

Za hranice Třeboňska

Za hranicemi Třeboňska, přesto stále blízko, můžete navštívit spoustu historických a přírodních zajímavostí.

 

Další tipy jsme pro Vás připravili na této stránce: Výlety do okolí Třeboňska

Naše ubytování v penzionech jsou vzdálené od hranic s Rakouskem necelé 4 km. Nabízí se proto spoustu tipů na výlety, vyrazit můžete na kolech krásnou přírodou nebo i autem.

Několik tipů jsme pro Vás zde připravili

Tip na cyklostezku: Příjemný jednodenní výlet vede skrz lesy a několika rybníků položených na klidných místech – kolem dokola nejsevernějšího města Rakouska - Litschau.

 

 

kontakty

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

_____________________________

 

 

  

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout