Tvrz Žumberk

Ojedninělá ves Žumberk, patří k nejstarším v oblasti novohradska, zmiňovaná je již ve 13. století. Je jednou ze tří dochovalých opevněných vesnic v Evropě. Tvrz Žumberk najdete 37 km od ubytování v Chlumu u Třeboně a její návštěvu můžete spojit s dalšími atraktivitami novohradska, jako je např. Tereziino údolí, Červené Blato nebo skalní městečko Kuřata.

 

Žumberk je ideálním místem třeba pro rodinný výlet. I v případě, že se nechystáte na prohlídku tvrze, můžete si vše prohlédnout zvenčí.

Gotická tvrz z 15. století, byla v 17. století přestavěna na renesanční zámeček blízký italské venkovské architektuře a v tomto stavu ji můžeme vidět dnes. Postupně byla v rukou různých majitelů a od roku 1618 se stala majetkem novohradského panství. Znovu upravována v 19. stol. a 70. letech 20. století. Dnes je tvrz (zámeček) ve velmi dobrém stavu a nabízí muzejní expozici lidového malovaného nábytku.

V objektu je instalována expozice o dějinách této lokality a národopisně pojatá expozice lidového malovaného nábytku 18. a 19. století, především z typických národopisných oblastí jižních Čech. Selský nábytek je zde doplněn také nábytkem panským. V sousedství tvrze stojí zajímavý čtyřlodní gotický kostel z poloviny 15. století.

 

Prohlídkové trasy:

    1. prohlídková trasa – tvrz (historie Žumberka, lidový malovaný nábytek)
    2. prohlídková trasa – bašta “C” s přístavky (Úředník rožmberský)
    3. prohlídková trasa – bašty “A” a “B” (lapidárium)

Otevírací doba:

  • říjen - duben: sobota, neděle, svátky
  • květen - září: denně kromě pondělí

 

Tvrz Žumberk najdete 37 km od ubytování v Chlumu u Třeboně

 

 

kontakty

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

_____________________________

 

 

  

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout