Staňkov

Vesničku Staňkov najdete jen 3,5 km od penzionu Červený. Hlavní dominantou Staňkova je stejnojemenný rybník - Staňkovský.

Stejně tak jako Chlum u Třeboně, je i Staňkov znám jako rekreační místo, které nabízí koupání a levné ubytování v kempech. V našich penzionech najdete ubytování za stejnou cenu jako v kempu, pohodlí a komfort je však nesrovnatelný!

Prohlédněte si naši nabídku ubytování a uvidíte sami >>

 

Historie StaňkovaStaňkovský rybník - Třeboňsko - Jižní Čechy

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Obec patří k vesnicím novějším, zdejší terén nedovoloval rozšiřovat polní plochy, v polovině 18. století ve Staňkově bylo jen pět sedláků.

V té době zde začínal pracovat vodní hamr, který v 19. století určil průmyslový charakter vesnice. Hamr byl do roku 1869 hnán vodou ze Staňkovského rybníka, později parním strojem (Škoda). Hamr měl velkou spotřebu dřevěného uhlí, takže většina obyvatel Staňova se zabývala kácením dřeva a pálením dřevěného uhlí. Tato činnost zanikla na počátku 20. století, po roce 1920 vesnice částečně dostala rekreační charakter.

 

Staňkovský rybník

Jedná se o jeden z nejstarších a největších českých rybníků. Jeho plocha je 327 ha, délka 7 km, obvod 21 km, výška hráze je 18 m. Hráz byla několikrát protržena, proto v roce 1904 byl rybník rozdělen na části. Po roce 1918 rybník objevili pražští trampové, jimž k přespání stačil stan či sláma ve stodole. Za nimi přišli měšťáci, kteří začali stavět luxusní chaty (továrníci Singer, Kruliš, herečka Valentová atd.).

 

Staňkovský rybník má celou řadu nej

Je to nejdelší rybník u nás (vzdušnou čarou je dlouhý více jak 6 km) a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Staňkovský má také nejdelší obvod rybníka (25 km). Je však také nejméně výnosným rybníkem zdejší oblasti.

Rybník má dodnes jezerní charakter, je čistý a pro standardní chov kapra nevhodný. Proto je využíván pro rekreaci, koupání a pro rekreační rybaření.

Pro sportovní rybolov je Staňkovský nejvíce vyhledávaným rybníkem Třeboňska; ročně se zde prodá až 8000 kusů povolenek k lovu ryb na udici. Rybník je proto – jako i ostatní rybníky určené ke sportovnímu rybolovu – pravidelně v průběhu roku zarybňován.

Srdečně Vás zveme do oblasti Chlumecka, Staňkova a jižních Čechách, právě zde můžete prožít skvělou rodinnou dovolenou či s partou přátel, ubytování Třeboňsko se Vám stane skvělým zázemím pro výlety a chvíle odpočinku.

 

 

 

kontakty

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

_____________________________

 

 

  

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout