Dívčí Kámen

Dívčí kámen (Maidstein, Menštejn, lidově též Dívčák) byl impozantní rožmberský hrad, který stával na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy. Dívčí Kámen najdete 62 km od ubytování Třeboňsko Červený, a doporučujeme navštívit další zajímavosti na trase - Borovany, Římov a nedaleko Český Krumlov.

Archeologické nálezy ukazují, že na místě dnešního hradu stávalo pravěké hradiště. Nálezy kamenných, bronzových a kostěných předmětů dokládají osídlení již ve starší době jantarové perly, které nasvědčují obchodním kontaktům s baltskou oblastí.

Jméno Dívčí Kámen je pravděpodobně starší než hrad, který zde byl postaven. Vyplývá to z listiny z roku 1349, jíž Karel IV. dovoluje bratřím Petrovi, Joštovi, Oldřichovi a Janovi z Rožmberka „postavit v Českém království hrad, nazva-ný v českém jazyce Dívčí Kámen.“ Rožmberkové toto jméno podle tehdejší módy poněmčili na Maidštejn.

Zůstala z něj rozsáhlá zřícenina, zaujímající nejjihovýchodnější výběžek katastru městyse Křemže mezi levými břehy obou toků. Současně se jedná i o stejnojmenný název přírodní rezervace, která se kolem zříceniny hradu rozkládá.

Ve stánku u vstupu do hradu je půjčován tištěný průvodce. Od loňského roku jsou na hradě k dispozici nosítka pro vozíčkáře. V prostorách hradu se pravidelně konají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.

Dostupnost

Dívčí kámen je dostupný po žluté značce z Holubova (asi 3 km) nebo po červené turistické značce - ze Zlaté Koruny (asi 5 km), z Boršova nad Vltavou (asi 14 km) nebo od železniční zastávky Třísov (asi 1,5 km).

více na www.divcikamen.cz

Dívčí Kámen najdete 62 km od ubytování Třeboňsko

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím