Rybníky v okolí penzionu Věřín - Chlum u Třeboně

Třeboňsku se také jinak říká krajina rybníků. Je protkáno hustou sítí kanálů, říček a rybníků, které Vás provází téměř na každém kroku. Nedaleko Třeboně také najdete největší rybník v ČR, rybník Rožmberk. Většina z nich jsou obhospodařována Rybářstvím Třeboň, které z nich každoročně vyloví několik tun ryb.

 

Největší a nejznámější rybníka Třeboňska

Na Třeboňsku jsou dvě významné rybniční soustavy - Nadějská rybniční soutava (okolí Lomnice nad Lužnicí) a Chlumecká rybniční soustava (okolí Chlumu u Třeboně). Jednotlivé rybníky rybničních soustav jsou děleny pouze hrázkami, což umožňuje přepouštění vody mezi rybníky.

 • Nadějskou rybniční soustavu tvoří rybníky s názvy Víra, Láska, Naděje, Skutek, Dobrá vůle a další. Mezi rybníky prochází cyklotrasa. Hráze rybníků jsou dobře přístupné i pro pěší turistiku.
 • Chlumeckou rybniční soustavu tvoří rybníky s názvy Podsedek, Starý Hospodář, Žofinka, Výtopa a další.
  • Najdete zd přírodní rezervace Staré jezero a národní přírodní památku Vizír.
  • V bezprostřední blízkosti se nachází také revír pro sportovní rybolov na rybníce Nový Kanclíř.

 

Ukázka z výlovu rybníka Podsedek

 

 

Přehled největších rybníků na Třeboňsku

 1. Rožmberk, 647 ha
 2. Horusický, 438 ha
 3. Dvořiště, 387 ha
 4. Velký Tisý, 313 ha
 5. Záblatský, 310 ha
 6. Staňkovský, 272 ha
 7. Svět, 214 ha
 8. Koclířov, 202 ha
 9. Bošilecký, 200 ha
 10. Opatovický, 165 ha

 

Rybník Hejtman

Rybník Hejtman v Chlumu nedaleko našeho penzionu by byl na 22 místě s rozlohou 79 ha. Zajímavostí je dřevěná lávka dlouhá cca 90 metrů, po které lze dojít na ostrůvek uvnitř rybníka suchou nohou. Rybník založil Mikuláš Ruthard z Malešova., ten také stavěl své rybníky převážně na Chlumecku. Prvním rybníkem je rybník Kanclíř, který začíná stavět po roce 1540 a který má nejdelší hlavní hráz na Třeboňsku 2 600 m. Na konci padesátých let 16. století (roku 1554) dokončil Rutard rybník Hejtman címž završil unikátní Chlumeckou soustavu rybníků, která je dodnes ozdobou celého Třeboňska.

 

Rybník oblíbený turisty a rybáři

Vzhledem ke členitosti jeho břehů nabízí mnoho klidných míst ke koupání i zákoutí vhodných pro rybáře. Ulovit se zde dá kapr, lín, amur, plotice, perlín, okoun, štika, candát i úhoř. Lov ryb na udici na rybníce Hejtman je možný pouze s platným pověřením k lovu ryb vydaným Rybářstvím Třeboň a.s.

Rybářská sezóna je od 1..4. do 31.12.

Ceny pověření:

 •     Jednodenní 200 Kč
 •     Týdenní 500 Kč
 •     Měsíční 900 Kč
 •     Sezónní 3 000 Kč

Povolenky můžete zakoupit v rybářském a cyklistickém centru nebo v Autokempu Kapřík přímo v Chlumu u Třeboně

V provozu je i koupaliště s tobogánem. Pláže rybníka jsou travnaté s písčitým pozvolným vstupem do vody. Na většině míst si můžete půjčit také šlapadla a pramice.

 

Staňkovský rybník

Jedná se o jeden z nejstarších a největších českých rybníků (původním jménem Soused). Jeho plocha je 273 ha, délka 7 km, obvod 21 km, výška hráze je 18 m. Hráz byla několikrát protržena, proto v roce 1904 byl rybník rozdělen na části. Po roce 1918 rybník objevili pražští trampové, jimž k přespání stačil stan či sláma ve stodole. Za nimi přišli měšťáci, kteří začali stavět luxusní chaty (továrníci Singer, Kruliš, herečka Valentová atd.).

Staňkovský rybník má celou řadu nej

Je to nejdelší rybník u nás (vzdušnou čarou je dlouhý více jak 6 km) a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Staňkovský má také nejdelší obvod rybníka (25 km). Je však také nejméně výnosným rybníkem zdejší oblasti. Rybník má dodnes jezerní charakter, je čistý a pro standardní chov kapra nevhodný. Proto je využíván pro rekreaci, koupání a pro rekreační rybaření.

Pro sportovní rybolov je Staňkovský nejvíce vyhledávaným rybníkem Třeboňska; ročně se zde prodá až 8000 kusů povolenek k lovu ryb na udici. Rybník je proto – jako i ostatní rybníky určené ke sportovnímu rybolovu – pravidelně v průběhu roku zarybňován.

 

Staré jezero (přírodní rezervace)

Rybník s řadou ostrovů přecházející ve východní části v rozsáhlé slatiniště, 1 km jihozápadně od obce Lutová. Rybník s mohutnou hrází porostlou starými duby a výtopou s ostrovy, litorálními porosty a slatiništi s cennými rostlinnými a živočišnými společenstvy. Je zde vysoká koncentrace hnízdících vodních druhů ptáků.

 

Vizír (národní přírodní památka)

Rybník s rašeliništěm ve výtopě, 3 km západně od Chlumu u Třeboně, vyskytují se zde významné populace masožravých rostlin. Rybník a lokalita Vizír je přístupná po lesní cestě vedoucí po hrázi rybníka.

 

Srdečně Vás zveme do oblasti Chlumecka, Staňkova a jižních Čechách, právě zde můžete prožít skvělou rodinnou dovolenou či s partou přátel, ubytování Třeboňsko se Vám stane skvělým zázemím pro výlety a chvíle odpočinku.

 

Rezervace ubytování v Chlumu

 

kontakty

 

REZERVUJTE SI UBYTOVÁNÍ

_____________________________

 

 

  

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout